Katowice jako miejsce rozrywki

Katowice to miejsce pełne rozrywki, szczególnie tej dla wymagających i wyrafinowanych.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Katowice dysponują silną reprezentacją animatorów życia kulturalnego. Szczególnie rozpoznawalni, poprzez organizowanie przedsięwzięć o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, animują życie muzyczne miasta. Wśród „flagowych” przedsięwzięć dotyczących, np. muzyki klasycznej wymienić można:

  • Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza, organizowany przez NOSPR,
  • Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, organizowany przez Filharmonię Śląską,
  • Międzynarodowy Konkurs na Wiolonczelę Solo im. Józefa Drohomireckiego, organizowany przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego,
  • Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, organizowany przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”,
  • Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, organizowane przez Oddział Katowicki Związku Kompozytorów Polskich,
  • Górnośląski Festiwal Kameralistyki „Ars Cameralis Silesiae Superiors”, organizowany przez Instytucję Kultury Ars Cameralis Silesiae Superiors.

W ostatnich latach Katowice stały się doceniane, nawet na arenie europejskiej, jako miejsce organizacji koncertów dla publiczności masowej (Festiwal Muzyki Bluesowej Rawa Blues Festival, Off Festival, TAURON Nowa Muzyka Festiwal, Odjazdy, Metal Hammer Festival, Metalmania, Mayday) oraz festiwali filmowych (m. in. Festiwal Filmów Kultowych i Międzynarodowy Festiwal Filmowy REGIOFUN).

Na uwagą zasługują katowickie festiwale teatralne, jak: Międzynarodowy Festiwal Teatrów „A PART”, Letni Ogród Teatralny, Festiwal „Interpretacje”, Katowicki Karnawał Komedii, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice dzieciom”.

Nowym, szczególnie popularnym w ostatnim czasie, miejscem plenerowych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych jest ulica Mariacka (program „Lajera na Mariackiej”, społeczny projekt „Spotkajmy się na Mariackiej”, działania związane ze staraniem Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, obchody Urodzin Miasta pn. „Kocham Katowice” we wrześniu 2011).

Przez długie lata Katowice stawiały na sport sponsorowany, profesjonalny – od kilku lat Katowice dbają w dużo jednak szerszym zakresie o sport amatorski i dostęp do wydarzeń sportowych o najwyższym poziomie.

Na mapie wydarzeń ważnych czy wyjątkowych, nie tylko w skali kraju, odbywających się w Katowicach, szczególne miejsce zajmuje Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek” – miejsce organizacji widowisk cyklicznych (gali bokserskich, meczy Ligi Światowej piłki siatkowej mężczyzn i kobiet, zawodów motorowych Freestyle Motocross), ale i jednorazowych, prestiżowych wydarzeń (jak finał Mistrzostw Europy w Koszykówce Mężczyzn Eurobasket 2009). Spodek w 2014 roku zaprasza na Mistrzostwa Świata w siatkówce męskiej, a jeszcze w 2013 roku planowany jest turniej WTA z udziałem najlepszych tenisistek świata. W Katowicach odbywają się regularnie biegi uliczne (im. Wojciecha Korfantego, 4Energy, Silesia Marathon).

Nie wszyscy wiedzą, że Katowice mają obszary cenne przyrodniczo – to właśnie w tych okolicach przebiega gęsta sieć ścieżek rowerowych – jest ich już ponad 100 km!

Partnerzy

Bo Concept

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice