Przebudowa centrum miasta

Atrakcyjne przestrzenie publiczne, w tym liczne miejsca wypełnione zielenią oraz sztuczne koryto rzeki Rawy to najważniejsze elementy przebudowy strefy Rondo-Rynek. Projekt zagospodarowania śródmiejskiego obszaru Katowic powstał w oparciu o założenia urbanistyczne koncepcji Tomasza Koniora, która w 2006 roku uznana została za najlepszą w konkursie zorganizowanym przez miasto Katowice i Śląski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Szczegółowe projekty budowlane i wykonawcze przygotowali pracownicy konsorcjum firm, którego liderem było Biuro Projektowo-Inżynierskie Redan. W swojej pracy projektanci uwzględnili szereg uwag mieszkańców Katowic wyartykułowanych w trakcie największych tego typu w kraju konsultacji społecznych.

Efektem sugestii katowiczan i inspiracji projektantów jest bogata w treści przestrzeń społeczna. Atrakcyjna, zarówno w warstwie estetycznej, jak i funkcjonalnej. Dzięki wykorzystaniu przebiegu Rawy, która znajduje się w samym centrum miasta oraz wprowadzeniu zieleni w regularnym, geometrycznym układzie, a także montażu wygodnych szerokich siedzisk powstanie przyjazna przestrzeń do spędzania słonecznych popołudni w cieniu drzew.

Na odcinku od ulicy Bankowej do Rynku projekt zakłada odkrycie koryta rzeki Rawa oraz budowę schodkowych nadbrzeży umożliwiających zejście do rzeki, które będą tworzyć wygodne szerokie ławy i miejsca do wypoczynku. Przechodniów do centrum będą prowadzić kolorowe elementy posadzki, ław i donic usytuowane wzdłuż bulwarów rzeki. Charakter przestrzeni dodatkowo podkreślać będzie wysokiej jakości oświetlenie dające światło o różnym zabarwieniu.

Zaprojektowana nawierzchnia Rynku będzie wykonana z betonowych lub granitowych płyt.

Obszar centrum wzbogaci się również o Miejski Obiekt Wielofunkcyjny. Budynek będzie łączył w sobie funkcje komercyjne i administracyjne. Na jego parterze powstanie pasaż handlowy, a na pozostałych piętrach zlokalizowane zostaną biura Urzędu Miasta Katowice. Projekt zakłada także budowę parkingów podziemnych w dolnych partiach budynku. Miejski Obiekt Wielofunkcyjny stanie w miejscu dzisiejszego przystanku tramwajowego, pomiędzy Domem Handlowym „Zenit”, a budynkiem dawnego „Domu Prasy”.

W efekcie zmian w centrum miasta powstanie więcej kawiarni i restauracji, które zapełnią się osobami spędzającymi czas w okolicy.

Łączna wartość projektu to 288 milionów złotych. Zakończenie prac budowlanych w obszarze centralnym planowane jest na koniec 2015 roku.

więcej informacji

Partnerzy

Bo Concept

Projekt i wykonanie: Media Partner / Reklama / Katowice